INFORMACJE TV TORUŃ

19-05-2022
Utrudnienia na Szosie Chełmińskiej

Komunikat MZK

Od piątku 20 maja 2022 r. możliwe będą czasowe utrudnienia w ruchu na Szosie Chełmińskiej na odcinku od ul. Małachowskiego do Grunwaldzkiej.

Na tym odcinku jezdnie będą czasowo zawężone, po jednym pasie ruchu w obu kierunkach.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zachowanie ostrożności.

Utrudnienia spowodowane są pracami przy budowie nowej linii tramwajowej.

 

 

 

18-05-2022
Jarmark rękodzieła

Biżuteria z kamieni naturalnych, ręcznie szyte poduszeczki czy drewniane zabawki, to tylko niektóre z produktów hand made, które będzie można znaleźć na Jarmarku Rękodzieła już w weekend 21 i 22 maja. Na torunian czekać będą stoiska z bogatą ofertą wystawców, które ustawione w fosie zamkowej zachwycą nie jednego przechodnia. Za sprawą wyrobów inspirowanych średniowieczem będzie można poczuć się jak w zamierzchłych czasach!

Coś dla oka i dla podniebienia

Jarmark rękodzieła odbędzie się w weekend 21 i 22 maja od godziny 10:00 do 20:00 w Fosie Zamkowej toruńskiego Zamku Krzyżackiego. Na gości czekać będą stoiska z własnoręcznie wykonaną biżuterią solarną czy figurkami z żywicy. Swoje kramy rozstawią rękodzielnicy, kowale oraz rzeźbiarze, którzy inspirując się epoką średniowieczną tworzą niesamowite przedmioty hand made. Nie zabraknie ręcznie szytych zabawek, biżuterii, odzieży z tkanin naturalnych czy stoisk z wyrobami miedzianymi. Fani sztuki kulinarnej również znajdą tu coś dla siebie. Podczas Jarmarku będzie można skosztować potraw z grilla czy tzw. kieszonek robionych według średniowiecznych receptur. Na najmłodszych uczestników będą czekać pyszne, kręcone ziemniaczki.

(źródło:TAK)

 

17-05-2022
Charytatywny maraton zumby

Zaproszenie Fundacji Światło

W najbliższą sobotę, tj. 21 maja 2022r., w Toruńskim Centrum Sportowym UMK o godzinie 15.00 rozpocznie się VIII Charytatywny Maraton Zumby dla „Śpiochów”, podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji „Światło”.

Maraton, jak co roku, organizowany jest w celu uczczenia Ogólnopolskiego Dnia Pacjenta w Śpiączce, który świętowaliśmy 18 kwietnia. Poprzez aktywny udział w maratonie chcemy pokazać, że potrafimy solidaryzować się z osobami w śpiączce.

Do udziału w maratonie zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych, panie oraz panów, wszystkich tych, którym temat „Śpiochów” nie jest obojętny. W celu utożsamienia się z pacjentami w śpiączce, w ubiorze obowiązuje akcent piżamowy. W trakcie imprezy nagrodzimy uczestnika, który będzie miał najciekawsze przebranie.

W maratonie weźmie udział 11 fantastycznych instruktorów zumby, którzy z pewnością zarażą wszystkich uczestników swoją pozytywną energią. Dla tych osób, które nie będą mogły pojawić się osobiście będzie dostępna transmisja on-line na facebooku.

Środki zebrane podczas maratonu przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla pacjentów w śpiączce przebywających na co dzień w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym Fundacji "Światło".

Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do organizowanego przez nas wydarzenia.

                                                            Fundacja Światło

                                                          ul. Grunwaldzka 64

 

 

15-05-2022
Głosujemy na most Piłsudskiego

Toruński   most drogowy im. Józefa Piłsudskiego walczy o nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Budowlanym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Koniecznie oddaj swój głos! Wystarczy kliknąć tutaj:

https://bit.ly/KonkursMostPiłsudskiego

 Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. To w ostatnim czasie jedna z większych inwestycji realizowana w naszym mieście. Do 2013 roku był to jedyny funkcjonujący most drogowy w grodzie Kopernika. Po zbudowaniu drugiego obiektu drogowego w mieście-mostu łukowego E. Zawackiej- możliwe stało się przeprowadzenie rozbudowy ponad 100 letniego mostu Piłsudskiego.

W ramach inwestycji wykonano poszerzenie  wsporników chodnikowych, na których znajdą się  ciągi piesze i  rowerowe z 2 do 4,2 m, co pozwoliło na rozdzielenie ruchu pieszego   i rowerowego na przeprawie, z każdej strony mostu. Wykonawca naprawił także istniejącą płytę pomostu. Obiekt zyskał nowe wyposażenie: kapy chodnikowe, nawierzchnię jezdni i chodników, odwodnienie, oświetlenie, iluminację i bariery drogowe.

W ramach zadania wyczyszczono i naprawiono oblicowania kamienne przyczółków mostu i filarów, przebudowano sieci zlokalizowane na obiekcie i infrastrukturę techniczną kolidującą z inwestycją. Całą konstrukcję stalową zabezpieczono antykorozyjnie. Wybudowano trzy punkty widokowe, wykonano zejście na Kępę Bazarową i nowe zejście na Bulwar Filadelfijski wyposażone w windy dostosowane dla rowerzystów i osób o ograniczonej możliwości poruszania się .

Do rozbudowy mostu użyto:

  • 1500 m3 betonu
  • 630 ton stali konstrukcyjnej i zbrojenia
  • 8100 m2  asfaltu lanego
  • 7200 m2  paneli kompozytowych
  • 70 000 m2 zabezpieczenia antykorozyjnego

Przy rozbudowie historycznego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego zastosowano nowoczesne rozwiązania konstrukcyjno- materiałowe. Należy do nich m.in. asfalt lany. mostu. W sumie na moście ułożono go ponad 4 tys. m2. Na budowę był dostarczany w  termosach z wytwórni w Toruniu, miał ponad 200 st. C. Został ułożony bezszwowo, czyli od krawężnika do krawężnika, przy pomocy specjalnego rozściełacza, który się poruszał po przygotowanych wcześniej prowadnicach ustawionych na krawężnikach.

Zastosowanie asfaltu lanego przy przebudowie mostu oznacza większą  trwałość. Zwykły asfalt  średnio wytrzymuje 10 lat. Natomiast rozwiązanie zastosowane na moście wytrzyma przynajmniej 20 lat.    

 

Do wspomnianego poszerzenia chodnika z 2 do 4,2 metrów wykonawca zastosował panele kompozytowe. Do ich montażu wykonawca używał 55 tonowego dźwigu. Kompozyty posiadają specjalna powłokę antypoślizgową, która wykonana jest w dwóch kolorach: szarym-przeznaczonym dla pieszych i czerwonym dla rowerzystów. Panele zostały ułożone na wspornikach, które wcześniej zostały przedłużone.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: INTOP Warszawa Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i EURO-DARMAL Sp. z o.o. z Kamiennej Góry (Partner Konsorcjum).

Całkowita wartość inwestycji to 131 866 879 zł, w tym dofinansowanie z środków rezerwy subwencji ogólnej Budżetu Państwa wynosi 45 791 659 zł, a z  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 29 249 138 zł. 

(źródło:MZD)

 

84839904
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2022 TV Toruń