INFORMACJE TV TORUŃ

24-02-2021
Zakażeni w regionie

W środę 24 lutego Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych 741 nowych zakażeniach koronawirusem w Województwie Kujawsko-Pomorskim oraz o zgonie 33 osób z powodu Covid-19 i chorób współistniejących. Pod względem liczby nowych zakażeń nasz region  jest tego dnia szósty w Polsce

Nowe zakażenia w regionie – stan na 24.02.2021

 Bydgoszcz  - 141

 Grudziądz - 11

 Toruń - 104

Włocławek - 18

powiat aleksandrowski - 8

powiat brodnicki - 21

powiat bydgoski - 38

powiat chełmiński - 11

powiat golubsko-dobrzyński - 46

powiat grudziądzki - 17

powiat inowrocławski - 93

powiat lipnowski - 9

powiat mogileński - 5

powiat nakielski - 29

powiat radziejowski - 5

powiat rypiński - 1

powiat sępoleński - 2

powiat świecki - 28

powiat toruński - 45

powiat tucholski - 22

powiat wąbrzeski - 15

powiat włocławski - 5

powiat żniński – 9

24-02-2021
104 zakażenia w Toruniu

W Toruniu w ciągu ostatniej doby wykryto 104 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. 13 ofiar zmarło, w tym 12 przez choroby współistniejące z zakażeniem SARS-CoV-2. W całym kraju odnotowano największy dzienny przyrost zakażeń od ponad dwóch miesięcy.

Jak podało w środę 24 lutego Ministerstwo Zdrowia w całym kraju od wtorku 23 lutego zaraziło się 12 146 osób – to prawie dwa razy więcej niż dzień wcześniej. 372 osoby zmarły: 305 przez choroby współistniejące z zakażeniem, 61 przez COVID-19. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (1961), śląskim (1529), pomorskim (1113), warmińsko-mazurskim (970), wielkopolskim (962) i kujawsko-pomorskim (741).

Szczepienia przeciwko COVID-19

Od 27 grudnia 2020 roku szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjęło 2 832 659 osób, w tym 16 969 przyjęło ją w Toruniu. We wtorek 23 lutego w całej Polsce zaszczepiono 68 878 osób, w tym w Toruniu 376.

Placówki opieki żłobkowej i przedszkolnej

W niepublicznym Żłobku „Delfinek” w izolacji przebywa jedna osoba z personelu, a kwarantanną objęto jedną grupę i jedną osobę z personelu.

Sześć placówek opieki przedszkolnej objęto kwarantanną: PM nr 6 (jedna grupa), PM nr 7 (jedna grupa), PM nr 10 (cztery grupy – zawieszenie zajęć dla całej placówki), PM nr 15 (dwie grupy), Punkt Przedszkolny „Źródełko” (jedna grupa), oddział przedszkolny „Delfinek” (jedna grupa).

Szkoły

Kwarantanną objęto 12 oddziałów w siedmiu placówkach: SP nr 3 (jedna klasa), SP nr 4 (jedna klasa), SP nr 6 (cztery klasy – zawieszenie zajęć dla wszystkich oddziałów I-III), SP nr 13 (dwie klasy i jeden oddział przedszkolny), SP nr 16 (jedna klasa), SP nr 27 (dwie klasy), Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (13 dzieci).

24-02-2021
O umowie partnerstwa

Podczas środowego (24 lutego) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) gremium to zajmowało się m.in. projektem Umowy Partnerstwa dla realizacji w naszym kraju unijnej polityki spójności 2021-2027. Strona  rządowa przedstawiła informację na temat Krajowego Planu Odbudowy i przygotowań do wdrażania programów unijnych nowej perspektywy oraz na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień. W obradach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. 

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający to, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na najbliższą siedmiolatkę. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które w styczniu i lutym prowadziło też w tej sprawie konsultacje w regionach. Strona samorządowa ma uwagi do projektu, jej wątpliwości dotyczą m.in. podziału 25-procentowej rezerwy programowej.

- Apelowaliśmy i nadal apelujemy o sprawiedliwy podział [środków rezerwy], uwzględniający konieczność wyrównywania szans rozwojowych dla regionów takich jak nasz. Chodzi o to, żebyśmy nie budowali kraju różnych prędkości rozwojowych – stwierdził gospodarz naszego województwa, który jest też współprzewodniczącym KWRiST, w wywiadzie udzielonym kilka dni temu dziennikowi „Rzeczpospolita”. 

Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem niezbędnym do sięgnięcia po przypadające na Polskę środki europejskiego Funduszu Odbudowy (57 mld euro w postaci dotacji i pożyczek w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności). Będzie zawierał informacje o reformach i inwestycjach służących odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z pandemią i czyniących polską gospodarkę bardziej odporną na ewentualne przyszłe kryzysy i nieprzewidziane okoliczności. Priorytetami są ochrona środowiska (w tym zielona energetyka), cyfryzacja, ochrona zdrowia i innowacyjna gospodarka. W najbliższy piątek (26 lutego) rozpoczynają się konsultacje nieupublicznionego jeszcze projektu KPO przygotowywanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Punkt dotyczący KPO trafił do agendy dzisiejszego posiedzenia na wniosek strony samorządowej. Marszałek Piotr Całbecki podkreślił w dyskusji, że właściwym rozwiązaniem byłoby wyodrębnienie w ramach KPO środków przeznaczonych dla poszczególnych regionów (tzw. koperta regionalna), co umożliwiłoby lepsze ich wykorzystanie, zgodne ze zdefiniowanymi przez samorządy potrzebami województw.  

W porządku obrad znalazły się także sprawy związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025 (przewidującym dotacje dla bibliotek na budowę katalogów online) i rządowym programem budowy i modernizacji przystanków kolejowych. 

Komisja Wspólna, organ pomocniczy Rady Ministrów, jest podstawową platformą wypracowywania wspólnych rządowo-samorządowych stanowisk w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju, w tym tych wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Pracuje w 12 zespołach problemowych i trzech grupach roboczych. W skład komisji wchodzą 24 osoby, 12 reprezentuje stronę rządową (minister spraw wewnętrznych i administracji oraz 11 członków wskazanych przez premiera), 12 stronę samorządową. Strona samorządowa to przedstawiciele 6 ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego - Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Drugim współprzewodniczącym jest reprezentujący stronę rządową minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

24-02-2021
Skradziony rower

Toruńscy strażnicy miejscy zatrzymali mężczyzn podejrzanych o kradzież roweru. Zdarzenie miało miejsce 20 lutego.

Do funkcjonariuszy, patrolujących ulicę Przedzamcze, podszedł mężczyzna twierdząc, że skradziono mu rower. Po krótkim poszukiwaniu jednoślad został odnaleziony przed jednym z lokali na tej samej ulicy. Właściciel roweru wskazał dwóch mężczyzn, którzy prawdopodobnie sobie go przywłaszczyli. Mężczyźni w wieku 19 i 25 lat nie przyznali się do kradzieży. Na miejsce została wezwana Policja, która prowadzi dalsze czynności wyjaśniające.

24-02-2021
Czwartek z filozofią

Czwartek z filozofią - Labirynt samotności. Wstęp wolny. Spotkanie na żywo oraz transmitowane na Facebooku i kanale TuoTube Dworu Artusa. Data: 25.02.2021 18:30 - Miejsce: Rynek Staromiejski 6.

Jak wszystkie drogi podobno prowadzą do Rzymu, tak wszystkie życiowe ścieżki prowadzą do samotności. Z jej łona poczynają się i ludzka mądrość i skłonność do głupoty. To jej zawdzięczamy zarówno dążenie do wspólnoty, jak i działania jej zagrażające. Jednym samotność zapewnia wspinanie się na wyżyny szczęścia, innym osuwanie się w grzęzawisko niedoli. Bycie sam na sam ze sobą przyczynia się zarówno do dobroduszności, jak i czynienia zła – niesie ze sobą pragnienie miłości i oddalenie w separacji.

W ostatnich dekadach na całym świecie bije się na alarm, odnotowując niespotykany w historii wzrost wystąpień różnych typów samotności w ludzkiej populacji. Trwająca od prawie roku pandemia koronawirusa z towarzyszącą jej w skali globu polityką izolacji, dodatkowo wzmacnia i utrwala tę tendencję. Czyżby wiek XXI miał się już okazać erą samotności?

A jeśli nawet, to czy faktycznie należy wysnuwać z tego wyłącznie katastroficzne wizje upadku cywilizacji i zagłady ludzkości? A może trzeba potraktować ten przełomowy moment historii jako epokową okazję i unikalną szansę powrotu człowieka do prawdy o sobie oraz swoich korzeni, wrośniętych głęboko w jego samotność… Samotności, w której wykuwa się i z której wyrasta jego jestestwo?

Może więc era samotności to epopeja renesansu człowieka pogodzonego z samym sobą i własnym losem? Odpowiedzi na te pytania otrzymamy już 25 lutego w Dworze Artusa oraz na artusowym Facebooku i YouTubie.

Piotr Domeracki – filozof i etyk. Profesor w Katedrze Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowo zajmuje się etyką, psychologią moralności i historią filozofii – zwłaszcza średniowiecznej, filozofią dialogu, hermeneutyką filozoficzną, filozofią samotności, ekofilozofią oraz filozofią religii, a w jej ramach szczególnie filozofią mistyki. Prowadzi prace badawcze nad: samotnością, alienacją, obcością, wykluczeniem, wolnością, przemocą, lękiem, cierpieniem, miłością, byciem sobą, wspólnotowością, dialogicznością, życzliwością, zrównoważonym rozwojem, nihilizmem, ateizmem, doświadczeniem mistycznym oraz edukacją.

24-02-2021
Warsztaty w Artusie

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Symetria w sztuce z Panem Zbyszkiem | e-Warsztaty dla dzieci – Kiedy: 25.02.2021 czwartek | godz. 18:00 – Gdzie: Zoom - Wstęp wolny! Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Edukacja.

Symetrią nazywamy harmonijną proporcję, która ułatwia prawidłowe wykonanie pracy plastycznej. Tym razem na e-warsztatach z Panem Zbyszkiem będziemy pobudzać wyobraźnię oraz zachęcać do twórczego, artystycznego działania.

W trakcie zajęć dowiemy się, czym jest symetria, a także co oznaczają pojęcia, z którymi spotykamy się niemal codziennie, jak równy, krzywy, symetryczny i asymetryczny. Po naszym spotkaniu nie będziemy mieć problemów z narysowaniem równego serduszka, dzbanka, wazonu czy ładnego drzewka.

Do realizacji naszego zadania przygotujcie: kolorowy papier (wycinanki), blok techniczny, klej, nożyczki, ołówek, gumka, kredki, pisaki.

Zgłoszenia na zajęcia:

– przez formularz Google

– mailowo: monika@artus.torun.pl

W odpowiedzi szczegółowe informacje dotyczące potrzebnych materiałów i sprzętu.

Zajęcia odbędą się na Zoomie!

Zajęcia poprowadzi Zbigniew Przybysz – plastyk i animator kultury znany wśród uczestników naszych zajęć po prostu jako Pan Zbyszek.

24-02-2021
Kino Centrum

Poniżej repertuar Kina Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej, a w nim kolejne pokazy przedpremierowe: "Jeszcze jest czas", czyli debiut reżyserski Viggio Mortensena, dodatkowy pokaz "Sound of Metal" w reż. Dariusa Mardera oraz komedia "La Gomera" Corneliu Porumboiu. Repertuar uzupełnią: "Obraz pożądania" (reż. Giuseppe Capotondi), "Palm Springs" (reż. Max Barbakow) oraz czeska animacja dla najmłodszych: "Magiczne muzeum" (reż. Martin Kotík). Repertuar znajduje się na stronie: https://csw.torun.pl/repertuar/

Repertuar Kina Centrum 26 lutego – 7 marca 2021

Piątek 26 lutego 2020

15:30 - „Helmut Newton. Piękno i bestia”, reż. Gero von Boehm, dokumentalny, USA, 2020, 93 min. Best Film

18:00 - „Palm Springs”, reż. Max Barbakow, komedia, USA, 2020, 90 min. Gutek Film

20:30 - „Jeszcze jest czas”, reż. Viggio Mortensen, dramat, Kanada/Wielka Brytania, 2020, 112 min. M2 Films – pokaz przedpremierowy!

Sobota 27 lutego 2021

13:00 - „Magiczne muzeum”, reż. Martin Kotík, animacja/familijny, Czechy, 2017, 85 min. Vivarto

15:30 - „Helmut Newton. Piękno i bestia”, reż. Gero von Boehm, dokumentalny, USA, 2020, 93 min. Best Film

18:00 - „Palm Springs”, reż. Max Barbakow, komedia, USA, 2020, 90 min. Gutek Film

20:30 - „Sound of Metal”, reż. Darius Marder, dramat/romans, USA, 2020, 120 min. M2 Films – pokaz przedpremierowy!

Niedziela 28 lutego 2021

13:00 - „Magiczne muzeum”, reż. Martin Kotík, animacja/familijny, Czechy, 2017, 85 min. Vivarto

15:30 - „Helmut Newton. Piękno i bestia”, reż. Gero von Boehm, dokumentalny, USA, 2020, 93 min. Best Film

18:00 - „Jeszcze jest czas”, reż. Viggio Mortensen, dramat, Kanada/Wielka Brytania, 2020, 112 min. M2 Films – pokaz przedpremierowy!

20:45 - „Palm Springs”, reż. Max Barbakow, komedia, USA, 2020, 90 min. Gutek Film

Poniedziałek 1 marca 2021 – kino nieczynne

Wtorek 2 marca 2021

14:00 - „Helmut Newton. Piękno i bestia”, reż. Gero von Boehm, dokumentalny, USA, 2020, 93 min. Best Film

16:00 - „Palm Springs”, reż. Max Barbakow, komedia, USA, 2020, 90 min. Gutek Film

18:00 - „Obraz pożądania”, reż. Giuseppe Capotondi, thriller, USA, 2019, 99 min. Best Film

20:00 - „Palm Springs”, reż. Max Barbakow, komedia, USA, 2020, 90 min. Gutek Film

Środa 3 marca 2021

14:00 - „Helmut Newton. Piękno i bestia”, reż. Gero von Boehm, dokumentalny, USA, 2020, 93 min. Best Film

16:00 - „Obraz pożądania”, reż. Giuseppe Capotondi, thriller, USA, 2019, 99 min. Best Film

18:00 - „Palm Springs”, reż. Max Barbakow, komedia, USA, 2020, 90 min. Gutek Film

20:00 - „La Gomera”, reż. Corneliu Porumboiu, komedia, Francja/Niemcy/Rumunia, 2019, 93 min. Gutek Film – pokaz przedpremierowy!

Czwartek 4 marca 2021

14:00 - „Helmut Newton. Piękno i bestia”, reż. Gero von Boehm, dokumentalny, USA, 2020, 93 min. Best Film

16:00 - „Palm Springs”, reż. Max Barbakow, komedia, USA, 2020, 90 min. Gutek Film

18:00 - „Obraz pożądania”, reż. Giuseppe Capotondi, thriller, USA, 2019, 99 min. Best Film

20:00 - „Palm Springs”, reż. Max Barbakow, komedia, USA, 2020, 90 min.

24-02-2021
Lekka na wystawie

Sportowe emocje na wyciągnięcie ręki w centrum Torunia. Wystawa fotograficzna „Kujawy i Pomorze” zimową stolicą lekkiej atletyki” jest eksponowana przed Urzędem Marszałkowskim.

Rok 2021 obfituje w imprezy sportowe najwyższego szczebla. Tegoroczną zimową stolicą lekkoatletyki został Toruń, który gości u siebie najważniejsze zawody krajowe i międzynarodowe. Niestety, z powodu trwającej pandemii Covid-19, nie można na żywo oglądać zmagań najlepszych sportowców. Za atmosferą wypełnionych po brzegi stadionów tęsknią nie tylko zawodnicy, ale również kibice.

Namiastką emocji, jakie towarzyszą największym imprezom, jest wystawa fotografii sportowej autorstwa Aleksandry Szmigiel i Pawła Skraby. Składają się na nią najlepsze zdjęcia z zawodów lekkoatletycznych, rozegranych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Kujawsko-Pomorskiem. Wszyscy spragnieni sportowych wrażeń powinni przyjść ją zobaczyć, by choć na chwilę przypomnieć sobie atmosferę panującą na trybunach.

Na zdjęciach można bowiem podziwiać całą paletę emocji: są okrzyki radości, chwile skupienia i grymas zawodu. Autorzy uchwycili na nich te najważniejsze, ale i najtrudniejsze chwile w karierze znanych sportowców. Na jednym ze zdjęć można podziwiać historyczny moment pobicia przez Armanda Duplantisa rekordu świata w skoku o tyczce podczas Copernicus Cup w Toruniu. - To było bezprecedensowe wydarzenie. Osobiście uważam, że w pracy fotografa sportowego bardzo ważne jest zapisywanie na zdjęciach ważnych fragmentów historii lekkiej atletyki. Tak właśnie stało się w Toruniu. Zapisała się tu piękna historia i emocje. – opowiada Aleksandra Szmigiel o kulisach powstania tej serii zdjęć.

Z kolei podczas drużynowych mistrzostw świata w Bydgoszczy, kibice byli świadkami niesamowitego finiszu w biegu na 800 m w wykonaniu Marcina Lewandowskiego. Ten moment również został uwieczniony na fotografii, którą można oglądać w ramach wystawy. - Przewaga Marcina nad konkurentami była tak duża, że już przed linią mety uniósł ręce w geście zwycięstwa i uśmiechnął się do publiczności – właśnie w tym momencie powstało to zdjęcie – wyjawia jego autor Paweł Skraba, który od ponad 10 lat uwiecznia największe sukcesy lekkoatletów.

Zdjęcia, które można oglądać na wystawie odsłaniają również kulisy zawodów lekkoatletycznych. Pokazują chwile wyciszenia przed startem w konkurencji skoku wzwyż, momenty maksymalnej koncentracji tuż przed pchnięciem kulą, czy skupienie podczas wykonywania najtrudniejszych elementów w skoku o tyczce.

Wszystkie fotografie łączy jedno: przypominają nam, kibicom, za co tak bardzo kochamy lekkoatletykę.

Głównym  mecenasem wystawy jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Organizację wystawy wsparły firmy Domtel-Sport oraz Tamex. Partnerem wystawy jest także producent medali MCC Medale, AWF Katowice oraz firma Mat-Bud.

Wystawę można ją oglądać na Placu Teatralnym 2 przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu do połowy marca 2021 roku.

Autorzy wystawy:

Aleksandra Szmigiel - ur. 1988, mieszka w Warszawie, od 25 roku życia zajmuje się fotografią. Wcześniej przez wiele lat uprawiała lekką atletykę, biegi średnie (800-1500m), odnosząc sukcesy w kategorii juniorki. Swoją pasję do sportu wyczynowego przeniosła na specjalizowanie się w fotografii sportowej. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2013 roku kończyła specjalizację fotografia prasowa. Współpracuje z agencją Reuters oraz Reporter, a także prowadzi własną firmę Running Creatives. Ambasadorka marki Sony. Była wielokrotnie akredytowana na największe lekkoatletyczne imprezy na świecie, wielokrotna laureatka konkursów fotografii prasowej: BZWBK Press Photo 2016 i 2017, Fotoreporter Roku 2018, 2019, Grand Press Photo 2018, 2020, nominowana do Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2018, laureatka WKF National Geographic 2018, IAAF Athletics Photo Award 2018 i 2019, World Sports Photography Awards. Autorka projektów „(not) ordinary girl”, „The Calendar 2020”oraz „wannabe 2021”.

Paweł Skraba - ur. 1991, mieszka w Toruniu. Fotoreporter i dziennikarz specjalizujący się w tematach sportowych, pasjonat lekkoatletyki. Obsługuje najważniejsze imprezy sportowe na świecie (piłkarski Mundial, Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce). Laureat konkursu Polskiej Fotografii Sportowej, dwukrotnie nominowany do Grand Press Photo, finalista IAAF Athletics Photo Award 2019. Zawodowo związany m.in. z "Super Expressem", jednak większą część roku spędza poza granicami kraju, by uwieczniać na zdjęciach sukcesy polskich sportowców. Współautor biografii Otylii Jędrzejczak "Otylia. Moja historia” oraz książki o Pawle Fajdku "Petarda. Historie z młotem w tle”.

51835056
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń