INFORMACJE TV TORUŃ

22-05-2019
Warto reagować

Dzwoniąc na numer alarmowy też niesiemy pomoc. Tak  właśnie stało się we wtorek 21 maja, kiedy przypadkowy świadek zaalarmował o swoich przypuszczeniach służby. Te działając błyskawicznie ratowały życie 30-latka, który znalazł się w kryzysie.

We wtorek 21 maja, około godz. 17:00, na numer alarmowy do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego zadzwonił świadek, który powiadomił o prawdopodobieństwie iż kierowca fiata punto, jadący ul. Andersa w Toruniu, może być pod wpływem alkoholu.

Dyżurny policji na miejsce skierował policjantów, którzy patrolowali  ten  rejon w ramach dodatkowych  służb ponadnormatywnych. Na wcześniej  podawanej ulicy nie zauważyli tego  pojazdu. Dyżurny Komisariatu na Podgórzu skierował policjantów na ul. Rypińską i Dwernickiego. Tam zauważyli poszukiwany pojazd. Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe informując tym samym kierowcę o konieczności zatrzymania.

Ten zlekceważył  sygnały i zaczął uciekać. Podczas jady wykonywał niebezpieczne manewry. Gwałtownie hamował, nagle przyspieszał, zajeżdżał radiowozowi drogę oraz  przejechał na czerwonym świetle. Do tego wymachiwał rękoma, a w jednej dłoni trzymał jakiś  przedmiot. Wtedy nie było jeszcze wiadomo co to jest.

Policjanci o wszystkim poinformowali dyżurnego. Ten skierował w to miejsce patrol, który był najbliżej. Z pomocą kolegom podążyli kryminalni z Podgórza. Na widok radiowozów mężczyzna gwałtownie skręcił w ul. Zieloną, gdzie  zatrzymał się, bo ulica okazała się ślepą. Mężczyzna zamknął się  w pojeździe i zaczął się ranić nożem. Nie reagował na prośby policjantów, aby otworzył pojazd tylko ranił się  i krzyczał, że zostawił list pożegnalny, wziął wszystkie narkotyki jakie miał, chce się zabić.

Ponieważ życie tego człowieka było zagrożone policjanci błyskawicznie wybili szybę w jego aucie. Gdy 30-latek był już na zewnątrz skierował swoją agresję zarówno słowną jak i fizyczną na interweniujących. Policjanci nie zważając na to  udzielali mu  pierwsze pomocy opatrując jego rany,  do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

Młody desperat  trafił do szpitala, gdzie stracił przytomność. Okazało się, że był pod wpływem zarówno narkotyków jak i alkoholu.

22-05-2019
Usłyszeli zarzuty

Dzięki sygnałom od świadków policjanci poznali personalia mężczyzn, którzy w połowie kwietnia tego roku na Starówce pobili pokrzywdzonego. Krótko po publikacji ich wizerunków do policjantów dotarły informacje wskazujące na  konkretne osoby. Mężczyźni nie zostali zatrzymani, bo sami zgłosił się do komisariatu. Już usłyszeli zarzuty za udział w pobiciu. Może im grozić do 3 lat więzienia.

 W ubiegłym tygodniu (17 maja) Policja publikowała zdjęcia z wizerunkiem mężczyzn, którzy pobili pokrzywdzonego. Przypomnijmy: do zdarzenia doszło 16 kwietnia tego roku około godz. 3:30 w Toruniu u zbiegu ulic Szczytnej i Szewskiej. Dwóch mężczyzn przewróciło na ziemię pokrzywdzonego i pobiło go. Skutkiem uderzeń były obrażenia ciała. Bezpośrednio po tym sprawcy oddalili się z miejsca zdarzenia. Krótko po publikacji ich wizerunków w mediach do funkcjonariuszy spłynęły pierwsze informacje wskazujące na konkretne osoby. Kryminalni zweryfikowali te sygnały i potwierdzili dokładne dane personalne sprawców. To 20- i 22-letni mieszkańcy Torunia. Nie zostali zatrzymani, bo sami zgłosili się do komisariatu. We wtorek 21 maja usłyszeli zarzuty za udział w pobiciu. Za to przestępstwo grozi do 3 lat więzienia.

22-05-2019
Czujny po pracy

Dzięki czujności toruńskiego strażnika miejskiego odzyskano znak drogowy. Do zdarzenia doszło 21 maja 2019 roku.

Około godziny 15.00 funkcjonariusz Straży Miejskiej powracał po pracy do domu ulicą Wielki Rów. Nagle zauważył mężczyznę przewożącego na wózku znak drogowy A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) wraz ze stojakiem. O fakcie tym natychmiast poinformował telefonicznie dyżurnego straży miejskiej, który wysłał w miejsce zdarzenia patrol. Strażnicy, którzy przybyli we wskazane miejsce potwierdzili zgłoszenie. Mężczyzna przewoził na wózku znak drogowy wraz z rurą podtrzymującą. 60-latek nie potrafił dokładnie powiedzieć skąd się wziął u niego ten znak. W końcu stwierdził, że znak znalazł. Miłośnik znaków drogowych trafił w ręce Policji.

22-05-2019
Utrudnienia na ulicach

    Ul. Kościuszki (jezdnia północna) w obrębie skrzyżowania z ul. Batorego – miejscowe zwężenia jezdni w związku z budową sieci wodociągowej 

Inwestor: Toruńskie Wodociągi Sp. z o. o., Wykonawca: Inżbud Sp. z o. o., Sp. k.  

Wyłączenie: od 20.05.2019 – 09.06.2019 (z możliwością wydłużenia)

     Ul. Targowa na odcinku od ul. Antczaka do ul. Pająkowskiego – odcinek ulicy wyłączony z ruchu w związku z budowa przyłączy wod-kan dla zespołu wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej przy ul. Targowej 12-18 w Toruniu – objazd ul. Studzienną

Inwestor: Budlex Sp. z o. o. Wykonawca: INTOR Tomasz Lewandowski

Wyłączenie: od 21.05.2019 – 07.06.2019 (z możliwością wydłużenia)

22-05-2019
Smaki Torunia w Ameryce

Toruń, jako jedno z kilku miejsc w naszym kraju będzie reprezentował Polskę w programie "Flavor of Poland". Jesienią 2019 r. serial zobaczą widzowie w USA.

"Flavor of Poland" ("Smak Polski") to 13. odcinkowy serial typu culinary travel, który po raz pierwszy w historii Amerykańskiej Telewizji Publicznej (American Public Television) zaprezentuje Amerykanom Polskę, jakiej dotychczas nie znali, jej piękno, tradycje, zabytki, historię i nowoczesność, i oczywiście pełną gamę unikalnych smaków.

W tę ekscytującą podróż po Polsce zabierze amerykańskiego widza prowadząca program - Aleksandra August, amerykańska aktorka polskiego pochodzenia, urodzona w Polsce, wychowana w USA, a obecnie mieszkająca w Los Angeles, CA.

W każdym odcinku odwiedza inny region Polski, opowiada o jego historii, dziedzictwie, zabytkach, kulturze i wyjątkowości tego miejsca. Odkrywa tajemnice polskiej kuchni, zarówno tej bogatej historycznie, pełnej wyjątkowych tradycji, jak i tej nowoczesnej, dzieląc się nimi z Amerykanami.

Potrawy charakterystyczne dla poznawanych miejsc oraz produkty regionalne staną się dla Niej punktem wyjścia do odtworzenia danego przepisu we własnej kuchni.

Jednym z miejsc wytypowanych do reprezentowania Polski w programie jest Toruń. W maju 2019 roku zdjęcia realizowano na toruńskiej starówce. Ekipa filmowa programu odwiedziła m.in. Muzeum Toruńskiego Piernika, okolice Krzywej Wieży oraz Hotelu 1231. Zdjęcia zostały zrealizowane przy współpracy z Urzędem Miasta Torunia.

Seria pojawi się na antenie APT jesienią 2019 roku i przez najbliższe 3 lata prezentowana będzie w blisko 350 stacjach APT na terenie całych Stanów Zjednoczonych, do których dostęp ma 300 milionów Amerykanów!

22-05-2019
Tak się robi

Bruschetta con la nduja, penne arrabiata, gnocchi con pollo, pizza di parma. Bez względu na to co wybierzecie, poczujecie się jak w słonecznej Italii. Dania z tej części Europy serwuje w Toruniu Paweł Dowbor, właściciel restauracji Azzurro. To kolejny bohater cyklu filmowego  Centrum Wsparcia Biznesu „Tak się robi biznes w Toruniu”. To projekt w którym  prezentowane są sylwetki przedsiębiorców z Torunia, którzy odnieśli sukces w swojej branży. 

W mieście działają dwie restauracji pod szyldem Azzurro – na Skarpie i na Bydgoskim Przedmieściu, kolejna już wkrótce otworzy swoje podwoje przy ul. Chełmińskiej. Właściciel restauracji oferuje także profesjonalne usługi cateringowe, począwszy od serwowania przygotowanych wcześniej potraw w systemie szwedzkiego stołu, na przygotowaniu potraw na oczach gości skończywszy. Pomimo, iż profil Azzurro kojarzony jest głównie z kuchnią włoską,   to  kucharze chętnie sięgają także  po przepisy z całego świata. W  bogatej ofercie są dania z całej Europy, Ameryki i Azji – nie unikają również klasycznej kuchni polskiej.

Cykl  Tak się robi biznes w Toruniu!  to projekt,  w którym   Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje  sylwetki przedsiębiorców z Torunia i ich drogę do sukcesu w biznesie. Właściciele firm opowiadają w jaki sposób budowali swoje przedsiębiorstwa, na jakie problemy napotykali na początku swojej biznesowej drogi, skąd czerpali inspiracje. Biznesmani wyjaśniają jak zacząć, skąd pozyskiwać kapitał i partnerów w swojej branży, jak prowadzić skuteczny marketing i zdobywać klientów.  Posłuchajcie  inspirującej  rozmowy z Pawłem Dowborem, który  swoją biznesową drogę związał  z naszym miastem. 

Link do filmu:

https://tiny.pl/t9246

22-05-2019
Zaśpiewa Stinga

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Zwierzak śpiewa Stinga - 23 maja 2019 r. / czwartek / godz. 19:00 / Dwór Artusa. Bilety: 35zł.

Wielu fanów na to czekało. Muzyk Rafał „Zwierzak” Zieliński, który zamieszkał w Toruniu od 2002 roku, postanowił w końcu przekuć swój wielki podziw i uznanie dla twórczości genialnego Stinga i zrealizować regularny koncert w całości złożony z piosenek charyzmatycznego Anglika.

Nie będzie to jedynie prosty występ podczas którego posłuchamy coverów. Zwierzak bowiem wraz ze swoim zespołem przygotował nowe, oryginalne aranżacje utworów, które choć cały czas wierne muzyce współtwórcy The Police, zaskakują świeżością patrzenia na dokonania twórcy It’s probably me.

Zabrzmią największe utwory mistrza, pośród których nie zabraknie Fragile, Englishman In New York, Shape Of My Heart, Fields Of Gold, czy Every Breath You Take. Będą też niespodzianki, ale o tym trzeba się przekonać już podczas koncertu.

Zespół w składzie:

Rafał „Zwierzak” Zieliński – śpiew, gitary

Nikodem Wróbel – gitara

Michał Rybka – gitara basowa

Waldemar Franczyk – perkusja, instr. perkusyjne

Gościnnie: Martyna Pawłowska – śpiew (Voice of Poland), Szymon Łukowski – saksofon

Rafał „Zwierzak” Zieliński (ur. 21.11.1977 r.) – wokalista, gitarzysta, aranżer, band leader. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w PSM w Bydgoszczy w klasie waltorni, a później również w klasie gitary. Ukończył Akademię Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego na kierunku Wychowanie Muzyczne (1996-2001). W roku 2002 przeniósł się i zamieszkał na stałe w Toruniu. Jesienią 2012 roku rozpoczął współpracę z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu. W grudniu 2013 roku na specjalne zaproszenie Janusza Kukuły, dyrektora Pierwszego Programu Polskiego Radia, wystąpił na gali Wielki Splendor w studiu im. Witolda Lutosławskiego. Występował również na scenie bydgoskiej Opery Nova. Występuje solowo oraz współpracuje z wieloma muzykami w całej Polsce. Na swoim koncie posiada koncerty w wielu miejscach w Polsce i za granicą (m.in. Londyn/W.Brytania, Bombai/Indie, Tokio/Japonia).

22-05-2019
Toruń na rowery

Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport! W ramach tego wydarzenia odbędzie się przejazd zorganizowanej grupy z parkingu CH Toruń Plaza (start ok. 14:30) do Centrum Caritas w Przysieku, gdzie odbędzie się piknik rekreacyjny.

Ubiegłoroczna edycja wydarzenia okazała się największą rowerową imprezą w historii Torunia. W 2019 r. spodziewany jest udział ok. 1500 uczestników, którzy na rowerach, w asyście policji, straży miejskiej i wolontariuszy pokonają dystans ok. 9 kilometrów. Finałem przejazdu będzie piknik sportowo-rekreacyjny na terenie Centrum Caritas w Przysieku koło Torunia. Nie zabraknie darmowych ognisk, stref: gastronomicznej, sportu, dziecięcych atrakcji, bezpieczeństwa oraz darmowych kursów pierwszej pomocy. Ważnym punktem piknikowego miasteczka będą stoiska z rowerami, techniką rowerową, historycznymi jednośladami oraz prezentacja tzw. cruiserów. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne atrakcje, sportowe konkurencje oraz część rekreacyjna z atrakcyjnymi nagrodami, wśród których jest m.in. rower. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń i Gminy Zławieś Wielka.

Wśród atrakcji: prezentacja nietypowych jednośladów, darmowe znakowanie rowerów, występy sceniczne, darmowe ogniska, rowerowe prezentacje podróżników, stoiska partnerów akcji, strefy: gastro, sportu, bezpieczeństwa, dziecięcych atrakcji, a także rowerowe nagrody.

Harmonogram imprezy

14:20-14:30 - oficjalna rozgrzewka rowerzystów z City Fit przy CH Toruń Plaza

14:30-14:40 - start rajdu rowerowego „Toruń na rowery” 

14:40-16:00 – przejazd kolumny rowerowej trasą: CH Toruń Plaza - ul. Okrężna - ul. Polna - ul. Barbarka - Przysiek - ul. Leśna - Przysiek Centrum Caritas

16:00-16:10 - powitanie uczestników rajdu w Przysieku

16:10-16:30 - animacje kreatywno-artystyczne ARTKIDS, znakowanie rowerów przez policję

16:30-17:00 - gry i zabawy sportowe (piłka nożna, koszykówka, siatkówka)

17:00-17:15 - trening na trenażerach z zawodniczkami Klubu Kolarskiego Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team

17:15-17:30 - turniej gry na symulatorze rajdowym

17:30-17:45 - animacje sceniczne z Grupą JoJo

17:45-17:55 - rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagrody głównej – roweru

18:00 - zakończenie Rodzinnego Pikniku

22-05-2019
Zawody młodych żużlowców

W czwartek 23 maja 2019 roku na toruńskiej Motoarenie zostanie rozegrana pierwsza runda Pucharu Ekstraligi w kategorii 250cc. Początek zawodów o godz. 16:00. Wstęp wolny.

W zawodach Pucharu Polski w kategorii 250cc biorą udział młodzi żużlowcy. Wśród nich są również zawodnicy z Litwy, Estonii i Austrii.

Przypomnijmy, że w Toruniu w 2018 roku odbył się finał mistrzostw świata w kategorii 250cc, w którym triumfował Niemiec Ben Ernst.

 

31501384
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń