INFORMACJE TV TORUŃ

16-07-2019
Miejsca w szkołach

W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają w Toruniu do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.

16 lipca 2019 r. zostały ogłoszone listy osób przyjętych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz rozpoczęła się procedura naboru uzupełniającego. Spośród 5014 zakwalifikowanych w I etapie rekrutacji osób, które zadeklarowały chęć uczęszczania do toruńskich szkół, 4538 osoby potwierdziły wolę uczęszczania do szkoły poprzez złożenie odpowiednich dokumentów, w tym 2328 uczniów po szkole podstawowej i 2210 uczniów po gimnazjum. Woli uczęszczania do szkoły nie potwierdziło 476 osób.

Po zakończeniu I etapu rekrutacji 12 lipca 2019 r. niezakwalifikowanych było 767 uczniów. Po weryfikacji w systemie okazało się też, że wciąż jest 89 wolnych miejsc.

- W związku z brakiem potwierdzenia woli uczęszczania do danej szkoły przez 476 osób i decyzji Prezydenta Miasta Torunia o utworzeniu 320 dodatkowych miejsc w 10 oddziałach w toruńskich szkołach, obecnie mamy łącznie o 118 miejsc więcej niż osób, które w pierwszym etapie rekrutacji nie zostały zakwalifikowane do żadnej szkoły. To bardzo dobre wiadomości dla tych, którzy będą brali udział w naborze uzupełniającym. W zależności od uzyskanych wyników każdy uczeń znajdzie swoje miejsce w szkole - mówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

W czasie I etapu rekrutacji liczba miejsc została zwiększona w liceach ogólnokształcących o 237, w technikach o 100 i jednocześnie jeszcze pozostało 89 miejsc wolnych. Po podliczeniu liczby kandydatów, którzy potwierdzili wolę przyjęcia, Prezydent Miasta Torunia zdecydował o zwiększeniu liczby miejsc do naboru uzupełniającego o 320 w 10 oddziałach:

a) 224 miejsca (7 oddziałów) w liceach ogólnokształcących: II LO, VI LO, VIII LO, IX LO i X LO;

b) 64 miejsca (2 oddziały) w technikach: ZSS – Technikum Nr 7, ZSIŚ – Technikum Nr 9;

c) 32 miejsca (1 oddział) w Branżowej Szkole I Stopnia: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

Od 16 do 22 lipca 2019 r. do godz. 15:00 trwa rekrutacja w naborze uzupełniającym na rok szkolny 2019/2020 do klas I publicznych szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych dla absolwentów dotychczasowego gimnazjum oraz absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie https://torun-pogim.edu.com.pl/kandydat/app/ w zakładce „Pliki do pobrania”.

Wydrukowany i ręcznie wypełniony wniosek należy złożyć wraz z dokumentami w wybranych przez kandydata szkołach. Kandydaci, dokonują wyboru poszczególnych oddziałów w nie więcej niż trzech szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Toruń.

Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej oraz sprawdzianu kompetencji językowych odbędzie się w terminie 23-24 lipca 2019 r. Szczegóły dostępne na stronie szkoły prowadzącej rekrutację uzupełniającą. Ogłoszenie wyników prób sprawności fizycznej oraz sprawdzianu kompetencji językowych nastąpi 25 lipca 2019 r. do godz. 12:00.

Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych nastąpi 12 sierpnia 2019 r. do godz. 12:00. Rodzice kandydata albo kandydat pełnoletni w terminie od 12 sierpnia 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. do godz. 15:00 mają czas na złożenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum/szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego/ósmoklasisty.

Informacja o liczbie dostępnych wolnych miejsc w naborze uzupełniającym z podziałem na miejsca dla absolwentów gimnazjum i szkół podstawowych na www.torun.pl

16-07-2019
Zapisy na zwiedzanie

Inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, największe kujawsko-pomorskie przedsięwzięcie inwestycyjne w służbie zdrowia, na ostatniej prostej. Trwają prace wykończeniowe i instalacja zakupionego sprzętu, w tym aparatury medycznej najnowszej generacji. W połowie przyszłego roku lecznica działać już będzie w nowo wybudowanych obiektach. Urząd Marszałkowski zaprasza na niedzielne (21 lipca) zwiedzanie budowy szpitalnego miasteczka.

- Bryły wszystkich nowych budynków już stoją, ekipy specjalistów prowadzą prace tynkarskie i malarskie, układanie podłóg i montaż ścian działowych. W nowym budynku głównym montowane są meble i sprzęt medyczny wymagające wbudowania, trwają też finalne prace przy płycie umieszczonego na dachu lądowiska helikopterów medycznych. W budynku apteki fachowcy pracują nad robotem aptecznym (szpitalna apteka będzie w pełni zautomatyzowana). Pawilony przeznaczone dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych oraz oddziałów psychiatrycznych są na etapie zaawansowanych prac wykończeniowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji wynosi 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydane będzie na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Ze względu na konieczność zmian w początkowych założeniach, realizację projektu przedłużono do końca  czerwca przyszłego roku. Jednak już w pierwszym kwartale 2020 rozpoczną się przenosiny oddziałów i innych struktur szpitala do nowo wybudowanych obiektów.

Udział w zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Zapisy pod numerem telefonu (56) 656-21-22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Będziemy proszeni o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

Kolejne dni otwarte na budowie:

·         4 sierpnia

·         18 sierpnia

16-07-2019
Kawki w kancelarii

Strażnicy toruńskiego Patrolu Eko Straży Miejskiej pomogli dwóm ptakom. Do kolejnej nietypowej interwencji doszło 15 lipca.

Około godziny 10.15 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie o ptakach latających w pomieszczeniu jednej z kancelarii notarialnych na Starówce. Na miejsce wysłał Patrol Eko Straży Miejskiej. W gabinecie latały dwie kawki. Jak się okazało sprytne ptaki weszły do pomieszczenia przewodem kominowym, uszkadzając przy okazji kratkę wentylacyjną. W trosce o bezpieczeństwo ptaków strażnicy odłowili je, a następnie wynieśli poza budynek i wypuścili na wolność.

To kolejny przypadek, kiedy ptaki starają się dostać do pomieszczenia przewodem wentylacyjnym. Niedawno strażnicy wyciągnęli gołębia znad kuchennego pochłaniacza.

16-07-2019
MSM kupiła działkę

Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.

Licytacja w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami UM była niezwykle zacięta. Do przetargu przystąpiły spółdzielnie i firma deweloperska. Ostatecznie cenę wywoławczą, którą ustalono na 2 100 00 zł, przebito o 1 221 000 zł. Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w przyszłym roku planuje rozpocząć działania związane z koncepcją zagospodarowania tego miejsca.

Chodzi o działkę przy Szosie Bydgoskiej 7 przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. To atrakcyjnie położony teren na Bydgoskim Przedmieściu o powierzchni 2863 m². Nieruchomość jest częściowo zabudowana, położona w otoczeniu zieleni, w sąsiedztwie parku miejskiego, a jednocześnie znajduje się bardzo blisko obiektów usługowo-handlowych oraz nowo powstającego centrum handlowego. Zaletą jest także położenie w niewielkiej odległości od kampusu UMK.

Budynek, który znajduje się w obrębie nieruchomości jest aktualnie niezamieszkany. Powstał w 1905r., jest parterowy, częściowo podpiwniczony, wykonany w technologii tradycyjnej murowanej, o pow. 69m². Obiekt podlega ochronie konserwatorskiej, jednak plan dopuszcza zmianę użytkowania budynku np. na obiekt dozoru.

Nieruchomość posiada niezbędne uzbrojenie w sieci: wodociągową, energetyczną i gazową. W zasięgu są też sieci telekomunikacyjna i kanalizacji sanitarnej. Dojazd do nieruchomości odbywa się od ul. Sz. Bydgoska.

 

16-07-2019
Wraca 33

Z uwagi na zakończenie przebudowy ul. Chrobrego, autobusy linii nr 33 wracają na swoją stałą trasę przejazdu!

16-07-2019
Osadnicza z jezdnią

Nabiera kształtu i zmienia wygląd jedna z ulic na toruńskim Rudaku. Chodzi o położoną w bliskim sąsiedztwie mostu drogowego gen. Elżbiety Zawackiej ulicę Osadniczą. Prace są realizowane na odcinku od Otłoczyńskiej do ul. Glinieckiej.

Prace dla zminimalizowania utrudnień zostały podzielone na dwa etapy.

Pierwszy z nich obejmuje odcinek około 210 metrów. Na całym odcinku została wykonana kanalizacja deszczowa i sanitarna. Po obu stronach powstały chodniki i zjazdy do posesji. Gotowa jest także asfaltowa nawierzchnia. W tej chwili trwają prace na drugim odcinku, gdzie budowana jest kanalizacja.   

Warto dodać, że w ramach inwestycji na przebudowywanej ulicy pojawi się nowe oświetlenie. Prace potrwają do końca września. Ich wykonawcą jest firma Transbruk.

16-07-2019
Ostatni miesiąc

To już ostatni miesiąc z wystawą "Do czysta / The Cleaner"! Największą odsłonę europejskiej retrospektywy Mariny Abramović można oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej do 11 sierpnia 2019 roku.

Wystawa, która nazywana jest największym wydarzeniem kulturalnym roku w Polsce i która pobiła wszelkie rekordy frekwencyjne w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, wciąż budzi ogromne zainteresowanie. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie zdążyli jej obejrzeć i tym, którzy chcą zobaczyć wystawę jeszcze raz, przypominamy, że zostało już niewiele czasu!

Internauci piszą o wystawie, że jest "wybitna", "bardzo emocjonalna", "niezwykła" i "niesamowicie mocna". Nie mają również wątpliwości, że "to trzeba zobaczyć".

Oprócz samej wystawy, CSW poleca również wydarzenia towarzyszące:

/ Kreatywne oprowadzanie, 21.07. (niedziela), godz. 12.00

/ Oprowadzania weekendowe po wystawie Mariny Abramović, 27.07. (sobota), godz. 12.00

/ Odtwarzanie performansów Mariny Abramović, 27.07. (sobota), godz.12.00–16.00

/ Odtwarzanie performansów Mariny Abramović, 28.07. (niedziela), godz. 12.00–17.30

/ Oprowadzanie z przewodnikiem po aktualnych wystawach, 1.08. (czwartek), godz. 16.00

/ Oprowadzania weekendowe po wystawie Mariny Abramović, 10.08. (sobota), godz. 12.00

/ Odtwarzanie performansów Mariny Abramović, 10.08. (sobota), godz. 13.30–20.00

/ Odtwarzanie performansów Mariny Abramović, 11.08. (niedziela), godz. 10.00–16.00

16-07-2019
Pociągi na Pol’and’Rock

46 „marszałkowskich” i 15 „premierowskich” – w sumie 61 dodatkowych połączeń na Pol’and’Rock Festival.

W sumie 61 dodatkowych pociągów przywiezie na miejsce i odwiezie do domów uczestników 25. Pol’and’Rock Festival. W tej ilości aż 46 składów to pociągi zorganizowane przez samorządy wojewódzkie i urzędy marszałkowskie. Pozostałe połączenia zapewnione zostały dzięki zmianom decyzji spółek Przewozy Regionalne i PKP Intercity.

Rozkład jazdy ma być dostępny w serwisie Portal Pasażera. Bilety na dodatkowe pociągi będzie można kupić po 17 lipca.

- To, że na takie wydarzenia, jak wielki, letni festiwal muzyczny, najlepiej jest dojeżdżać środkami komunikacji zbiorowej, wydawałoby się oczywiste dla wszystkich. Podróż pociągiem jest bezpieczniejsza i tańsza niż dojazd na przykład samochodem. Dlatego cieszymy się, że po zaskakującej decyzji Przewozów Regionalnych o odmowie zadysponowania pociągów, pierwsi pomocną dłoń do uczestników Festiwalu wyciągnęli marszałkowie województw, zapewniając aż 46 połączeń kolejowych – powiedział Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Pol’and’Rock Festival.

Przypomnijmy – na początku czerwca spółka Przewozy Regionalne poinformowała nagle, iż nie zapewni w tym roku dodatkowych połączeń na jubileuszowy Pol’and’Rock Festival. Decyzja wywołała duże poruszenie – rok wcześniej z dojazdów koleją na Najpiękniejszy Festiwal Świata skorzystało blisko 70 tys. osób. Swoje wsparcie natychmiast zadeklarowali marszałkowie województw – o pomoc zaapelowała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, a koordynacji współpracy samorządów podjął się marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. W czerwcu w Gdańsku spotkali się przedstawiciele województw lubuskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pomoc zadeklarowały także województwa mazowieckie, opolskie i wielkopolskie. W efekcie – zorganizowanych zostało 46 „marszałkowskich” pociągów na Pol’and’Rock.

Kilka tygodni po decyzji Przewozów Regionalnych głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że dodatkowe pociągi PolRegio oraz Intercity jednak pojadą do Kostrzyna nad Odrą. Z piątkowej informacji wynika, iż „premierowskich” pociągów będzie w sumie 15.

- W sumie aż 61 pociągów będzie do dyspozycji uczestników Pol’and’Rock. Zwyciężył zdrowy rozsądek i teraz pozostaje już tylko życzyć uczestnikom Najpiękniejszego Festiwalu Świata udanej podróży do Kostrzyna nad Odrą. 1 sierpnia o godzinie 15:00 Pol’and’Rock tradycyjnie rozpocznie gwizdek Romana Polańskiego, ostatniego zawiadowcy stacji Żary – dodaje rzecznik prasowy Pol’and’Rock Festival.

Zbiorcza informacja o dodatkowych pociągach dla uczestników Festiwalu Pol’and’Rock opublikowana została na stronach Ministerstwa Infrastruktury. W sumie dodatkowe połączenia obsługiwać będą spółki Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Arriva Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie Sp. z o.o., PKP Intercity SA, oraz Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o.

Siecią dodatkowych połączeń na tegoroczny Pol’and’Rock Festival zostaną objęte dojazdy z takich miast, jak Koszalin, Słupsk, Szczecin, Kraków, Warszawa, Olsztyn, Kędzierzyn-Koźle, Rzeszów, Białystok, Gdynia, Toruń, Łuków, Poznań.

Droga powrotna dodatkowymi pociągami będzie możliwa do Słupska, Szczecina, Krakowa, Warszawy, Olsztyna, Kędzierzyna-Koźla, Rzeszowa, Białegostoku, Gdyni, Torunia, Łukowa, Poznania, Katowic, Kołobrzegu.

Ponadto ministerialny komunikat informuje o szeregu wzmocnień dodatkowymi wagonami rejsowych pociągów przejeżdżających przez Kostrzyn w czasie Festiwalu.

Dokładny rozkład jazdy ma być dostępny w serwisie Portal Pasażera, a sprzedaż biletów ma być uruchomiona 17 lipca.

16-07-2019
Bajeczne czwartki

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza dzieci w wieku szkolnym w każdy czwartek lipca i sierpnia o godzinie 12.00 na wakacyjne spotkania z bajką ludową.

W najbliższy „Bajeczny czwartek” (18 lipca) uczestnicy zajęć odwiedzą wystawę stałą „Tajemnice codzienności”, by przy ekspozycji związanej z rybołówstwem wysłuchać opowieści o „Królu Ryb”. Dzieci obejrzą dawne narzędzia używane przez rybaków oraz stworzą własne przedstawienia władcy rybiego królestwa. Bilet: 3zł.

Program wakacji w Muzeum Etnograficznym: www.etnomuzeum.pl

32002584
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń