INFORMACJE TV TORUŃ

11-12-2018
Za brutalne zabójstwo

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 32-letnim: Arkadiuszowi K. i Dariuszowi P. zarzucając im dokonanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz inne czyny. 42-letnią Magdalenę K. oskarżono o nakłanianie do pozbawienia wolności i zabójstwa.

Do zbrodni doszło 9 grudnia ubiegłego roku w domu Tatiany W. przy ulicy Czarlińskiego. Oskarżeni przyszli do niej z pretensjami, że nakłaniała do rozstania partnerkę jednego z nich. Obecnego w domu kuzyna Tatiany pobili, a kobietę zaciągnęli na piętro domu i bestialsko zamordowali, bijąc kijem bejsbolowym, zadając ciosy nożem i toporkiem, obcinając palce sekatorem. Ukrywali się w domu Magdaleny K. od której cała sprawa się zaczęła. Tam zostali zatrzymani. Całej trójce grożą kary do dożywocia włącznie.

11-12-2018
Dołącz do dawców

Do 14 grudnia 2018 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika będzie można dołączyć do bazy dawców szpiku kostnego DKMS. Kilkudniowa akcja została zorganizowana w Bibliotece Głównej i na dziewięciu wydziałach.

Akcja rekrutacyjna potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych rozpoczęła się 10 grudnia. Fundacja DKMS szuka w Toruniu osób, które mogą pomóc w leczeniu chorych na nowotwory krwi.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek między 18 a 65 rokiem życie, który waży minimum 50 kg.

Rejestracja potencjalnego dawcy polega na:

    przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,

    pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,

    wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesiące. Gdy uda się znaleźć takie same cechy tkankowe u dawcy i pacjenta, chorującego na nowotwór krwi, dochodzi do pobrania komórek i przeszczepu.

Szpik od dawców pobierany jest na dwa sposoby: w 80 procentach przypadków pobiera się go z krwi obwodowej. Znacznie rzadziej używany jest pobór z talerza kości biodrowej.

Harmonogram akcji „Pomogę, bo mogę!”:

12 grudnia 2018 r. (środa), godz. 8:00 – 17:00

- Wydział Ekonomii i Zarzadzania ul. Gagarina 13a, 87-100 Toruń

- Biblioteka Główna UMK ul. Gagarina 13, 87-100 Toruń – do godziny 18:00

13 grudnia 2018 r. (czwartek), godz. 8:00-17:00

- Wydział Chemii ul. Jurija Gagarina 7, 87-100 Toruń

- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej ul. Grudziądzka 5

14 grudnia 2018 r. (piątek),  godz. 8:00 – 16:00

- Wydział Humanistyczny ul. Fosa Staromiejska 1a.

11-12-2018
Odnaleźli desperata

Dyżurny toruńskiej komendy otrzymał sygnał, że mieszkaniec Rubinkowa zapowiedział najbliższym, iż chce sobie zrobić coś złego. Po pewnym czasie poszukiwań patrol z Komisariatu Policji Toruń Śródmieście  dostrzegł nietrzeźwego człowieka odpowiadającego rysopisowi, który stał na przystanku MZK przy Dworcu Głównym na Podgórzu.

W minioną niedzielę 9 grudnia, około godz. 15:30, dyżurny toruńskiej komendy otrzymał sygnał, że   44-letni mieszkaniec Rubinkowa zapowiedział najbliższym, iż chce zrobić sobie coś złego. Wiadomo było, że mężczyzna porusza się autobusem w kierunku mostu.  Dyżurny Komisariatu Policji Toruń Śródmieście  powiadomił wszystkie patrole i  skierował je  w rejony przystanków. Jeden z patroli dostrzegł mężczyznę, wyglądającego i ubranego podobnie jak w rysopisie podanym przez najbliższych. Niestety ta osoba nie okazała się poszukiwanym. Kolejny patrol dostrzegł następnego człowieka odpowiadającego rysopisowi, który stał na przystanku MZK przy Dworcu Głównym na Podgórzu.  To był właśnie szukany  44-latek z Rubinkowa. Ponieważ był nietrzeźwy najpierw trafił do toruńskiej Izby Wytrzeźwień a później pod opiekę lekarzy specjalistów.

11-12-2018
W architektonicznej setce

Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się w zestawieniu stu najważniejszych budynków stulecia, przygotowanym przez miesięcznik „Architektura Murator” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorzy publikacji dokonują refleksji, jakie budynki zapisały się trwale w historii krajowej architektury, które weszły do kanonicznego zbioru, a które zostały – być może niesłusznie - pominięte. Zestawienie najważniejszych obiektów stulecia stworzyli na prośbę redakcji uznani polscy badacze, wykładowcy i krytycy, wszyscy będący architektami: Krzysztof Ingarden, Michał Wiśniewski, Zbigniew Paszkowski, Ryszard Nakonieczny, Ewa Kuryłowicz, Konrad Kucza-Kuczyński, Maciej Miłobędzki, Grzegorz Stiasny i Monika Arczyńska.

Każda z dekad została powierzona innej osobie w oparciu o jej ocenę panujących w danym okresie trendów i społeczno-politycznego tła. Kampus UMK jest jedynym obiektem w Toruniu i jednym z dwóch w województwie kujawsko-pomorskim, uwzględnionym na liście.

Przypomnijmy, że budowa miasteczka uniwersyteckiego UMK na toruńskich Bielanach, została wpisana w program obchodów 500. rocznicy urodzin patrona Uczelni Mikołaja Kopernika. Projekt opracowała Pracownia Urbanistyczno-Architektoniczna S-77 pod kierunkiem doc. dr. Ryszarda Karłowicza. 9 czerwca 1967 r. wmurowano kamień węgielny pod pierwszy gmach nowego osiedla uniwersyteckiego (w południowo-zachodni narożnik fundamentu budynku DS 7), a w marcu 1969 r. rozpoczęto budowę rektoratu i Biblioteki Uniwersyteckiej. Otwarcie miasteczka miało miejsce 2 października 1973 r.

11-12-2018
Monitoring w listopadzie

W listopadzie operatorzy monitoringu Straży Miejskiej ujawnili 1.514 różnego rodzaju incydenty i zdarzenia, które miały miejsce na terenie Torunia.

Dzięki ich pracy funkcjonariusze podjęli łącznie ponad 225 interwencji (185 - Straż Miejska, 3 - Policja, 37 – dyżurny TCZK i inne instytucje). Zdarzenia, które miały miejsce głównie na terenie Zespołu Staromiejskiego dotyczyły między innymi: spożywania alkoholu w miejscu zabronionym lub posiadania substancji narkotycznych (35 interwencji), udzielenia pomocy osobom będącym w potrzebie (29 zdarzeń), osób nietrzeźwych (3 interwencje), wykroczeń drogowych (44 interwencje), zanieczyszczeń miejsc publicznych (34 interwencje), aktów wandalizmu (2 interwencje), natarczywego żebractwa (6 zdarzeń), bójek (3 interwencje) oraz zakłóceń porządku publicznego (4 interwencje).

11-12-2018
Udane przetargi

Olsztyńska, Brzoskwiniowa, Łódzka. 3 miejskie działki udało się sprzedać podczas wtorkowych (11 grudnia) przetargów. Do kasy Torunia wpłynie ponad 1,5 miliona złotych. W licytacjach w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami UM wzięli udział przedsiębiorcy, chcący kupić działki budowlane i tereny inwestycyjne we wschodnim Toruniu, na Wrzosach i na lewobrzeżu.

Właścicielem terenu na tzw. Bukowej Kępie w pobliżu ulicy Olsztyńskiej została spółka MGB Patryk Małecki. Firma zajmująca się wynajmowaniem rusztowań budowlanych kupiła ponad półhektarową działkę przeznaczoną na usługi komercyjne za 1 212 000 zł. Teren położony jest  w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Bielawy. Planowana jest budowa wjazdu na ten teren, poprzez rozbudowę istniejącego skrzyżowania na ulicy Olsztyńskiej na wysokości zjazdu do hipermarketu, który będzie łączył ulicę Olsztyńską z ulicą Platanową.  Nieruchomość położona jest między drogą krajową nr 15, prowadzącą w kierunku Olsztyna, a ulicą Olimpijską. Na tym terenie miasto ma do sprzedaży jeszcze 5 działek o powierzchni od 0,67ha, do 0,94ha powierzchni. 

Udało się także sprzedać działkę budowlaną o powierzchni 640 m² na Wrzosach Leśna Polana. Parcelę przy ulicy Brzoskwiniowej 45 kupiła firma MSTYL Milenia Jurkiewicz za 267 650 zł. Teren przeznaczony jest pod budownictwo jednorodzinne, ale możliwe jest też prowadzenie usług. Działka jest niezabudowana i niezagospodarowana.

Nabywców znalazła też działka na lewobrzeżu przy ulicy Łódzkiej, w bliskim sąsiedztwie wjazdu na most  drogowy im. Gen. Elżbiety Zawackiej. Teren o powierzchni 684 metrów² kupiła za 40 400 zł firma Revbud z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. Działka może być przeznaczona pod usługi komercyjne oraz parkingi, czy drogi wewnętrzne. Niezabudowana nieruchomość jest pasem o szerokości ok. 8 metrów, pomiędzy terenem prywatnym, a drogą serwisową biegnącą równolegle do ulicy Łódzkiej. 

W sumie podczas trzech przetargów w drodze licytacji udało się uzyskać łączną sumę 1 520 050 złotych.

11-12-2018
Medyczna środa

„Muzykoterapia jako narzędzie w dążeniu do poprawy samopoczucia osób starszych” - to tytuł kolejnej „Medycznej środy” w Toruniu. Wykład na ten temat 12 grudnia wygłosi dr Michalina Radzińska z Zakładu Terapii Zajęciowej i Aktywizacji Społeczno-Zawodowej Katedry Geriatrii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Spotkanie rozpocznie się tradycyjnie o godz. 18:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5 w Toruniu), w przestrzeni wystawy „Rzeka”. Wstęp jest wolny.

Celem proponowanego wykładu jest krótkie przedstawianie dziedziny, jaką jest muzykoterapia oraz jej regulacyjnego wpływu na samopoczucie. Mowa będzie również o odpowiednim doborze muzyki dla słuchaczy w starszym wieku oraz możliwości dostępu do kultury i legalnych źródeł pozyskiwania materiałów muzycznych.

Cykl wykładów popularnonaukowych „Medyczne środy”, organizowany przez Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, trwa nieprzerwanie od 2007 r., a już w październiku rozpocznie się jego 24. edycja. W 2018 r. po raz pierwszy będzie częściowo realizowany w Toruniu. Wykłady mają na celu popularyzację wiedzy, która podawana jest w przystępnej dla odbiorcy formie. Co środę w roku akademickim zainteresowani mieszkańcy regionu przychodzą, aby nieodpłatnie uczestniczyć w medycznym spotkaniu z naukowcami Collegium Medicum UMK. Przez 12 lat odbyły się 304 spotkania z medycyną, w których wzięło udział ponad 150 nauczycieli akademickich CM UMK.

11-12-2018
W muzeum o szkole

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkanie dotyczące szkolenia oficerów Polskiej Marynarki Wojennej w Toruniu wzbogacone prezentacją unikatowych zdjęć związanych z tą tematyką. Odbędzie się ono 12 grudnia w Muzeum Historii Torunia (ul. Łazienna 16) o godzinie 14:00. Wstęp wolny!

W 1922 roku, w stolicy województwa pomorskiego założono Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej. Decyzja władz wojskowych Rzeczypospolitej wydaje się na pozór dziwna, wszak odległość od Bałtyku to ponad 200 km, lecz gdy się bliżej przyjrzymy to właśnie Toruń wówczas był najbliższym morzu ośrodkiem zapewniającym odpowiednie warunki dla tej lokalizacji. Dzięki temu Toruń stał się kolebką nowoczesnej kadry Polskiej Marynarki Wojennej (PMW). W 1928 roku mieszczącą się w Koszarach Racławickich, budynku położonym między słynną Krzywą Wieżą a Bulwarem Nadwiślańskim, przekształcono w Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej.

Spotkanie poprowadzi Bogusław Uziembło, autor książki: "Marynarka wojenna II Rzeczypospolitej w fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu", Toruń 2016. W czasie spotkania będzie możliwość zakupu ostatnich egzemplarzy publikacji.

11-12-2018
Świat i okolice

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - W drodze nad czwarty ocean, czyli rowerem do Szanghaju - Tomasz Pasiek - Relacja z podróży i pokaz multimedialny. 12 grudnia 2018 r. / środa / godz. 18:30 / Dwór Artusa. Bilety: 4 zł. Emeryci, renciści, niepełnosprawni, uczniowie, studenci – wstęp wolny.

W grudniowe popołudnie w Dworze Artusa, w ramach cyklu Świat i okolice, będziemy gościć niezwykłego podróżnika, jakim jest Tomasz Pasiek. Przemierzył niemal cały świat, ale tym razem opowie o samotnej drodze z Polski do Chin. Podróż ta była zakończeniem wielkiej wyprawy, której celem było dotarcie rowerem nad cztery oceany na Ziemi. Jastrzębia Góra – Szanghaj to trasa zamykająca ten projekt, który kosztował zapewne wiele wysiłku i wyrzeczeń, ale też jest swojego rodzaju opowieścią o wielkiej pasji, przygodzie i walce z drogą, przeciwnościami losu oraz własnymi słabościami. Po Atlantyku, Oceanie Arktycznym i Oceanie Indyjskim, po 78 dniach i 11 tysiącach kilometrów Tomasz Pasiek dociera również nad Pacyfik, do Szanghaju. Będzie to więc głównie opowieść o Chinach, ale też całym przebiegu trasy zahaczającej o Białoruś, Ukrainę, Rosję, Kazachstan i Kirgistan.

Tomasz Pasiek – podróżnik, fotograf, koordynator projektów zagranicznych w Towarzystwie Miłośników Ziemi Świeckiej, koordynator Festiwalu podróżników Piąty Ocean, który organizuje w rodzinnym Świeciu. Podróżując odwiedził ponad sześćdziesiąt państw świata. Mieszkał m.in. w Danii, Turcji i Rosji. Uwielbia długodystansowe podróże rowerowe, które nierzadko stają się okazją do zdobywania kolejnych fotograficznych kadrów. Swoje fotografie publikował m.in we włoskiej edycji magazynu Vogue, tajwańskim Kayaku, Gazecie Wyborczej i Przekroju.

30030016
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń