INFORMACJE TV TORUŃ

12-10-2018
Tydzień Mediacji

„Międzynarodowy Dzień Mediacji” obchodzony będzie w tym roku 18 października. Podobnie jak w ubiegłych latach w tygodniu od 15 do 19 października trwać będzie tzw. „Tydzień Mediacji”. Celem tej inicjatywy jest rozpowszechnienie ugodowego rozwiązywania konfliktów. Przez cały tydzień w jednostkach Policji będą udzielane bezpłatne porady dotyczące przebiegu procedury mediacji w postepowaniu karnym.

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale neutralnego i bezstronnego mediatora. Mediator wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Każdy z obywateli ma do niej prawo. W większości krajów na  świecie jest ona powszechnie uznawaną i stosowaną metodą rozwiązywania sporów. 

Toruńscy policjanci aktywnie włączają się w działania promujące mediację, jako skuteczną metodę rozwiązywania sporów. W związku z tym w okresie od 15 do 19 października 2018 roku zostały zaplanowane dyżury policjantów, którzy będą udzielać informacji na temat procedury mediacji w procesie karnym.

Poniżej znajduje się wykaz telefonów, pod którymi będzie można uzyskać szczegółowe informacje:

Komisariat Policji Toruń Śródmieście – (56) 641 2504 / 2446

Komisariat Policji Toruń Rubinkowo – (56) 641 2145

Komisariat Policji Toruń Podgórz – (56) 641 2478

Komisariat Policji w Dobrzejewicach – (56) 641 2920 / 2921

Komisariat Policji w Chełmży - (56) 675 1239 / 1924

Komenda Miejska Policji w Toruniu (56) 641 2169 / 2697

Szczegółowe informację oraz wykaz mediatorów można ponadto znaleźć na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Toruniu www.so.torun.pl oraz www.mediacja.gov.pl

12-10-2018
Sejmik uroczyście

Marszałkowski Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odbierze podczas poniedziałkowej (15 października) uroczystej sesji sejmiku pan Maksymilian Kasprzak, kombatant września 1939, żołnierz przedwojennego 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, przez większość życia aktywny działacz społeczny.

Urodził się 99 lat temu w Szczecinie, ale jego rodzina wybrała polskość i Bydgoszcz na własne miejsce do życia. Jak sam mówi, miasto nad Brdą to jego dom. Jako osiemnastolatek zgłosił się na ochotnika do wojska, wybierając chełmiński pułk ułanów. Szybko został kapralem i dowódcą działonu, najmniejszego pododdziału ogniowego. We wrześniu 1939 walczył pod Krojantami, a potem w bitwie nad Bzurą, największym starciu wojny obronnej. Został ciężko ranny i znalazł się w szpitalu polowym. Do dziś nosi w okolicach mostka kulę po postrzale, która utkwiła głęboko i w trudnych warunkach nie można jej było usunąć. Jeszcze późną jesienią’39 wrócił do Bydgoszczy, ale szybko trafił do pracy przymusowej w rejonie Elbląga. W jego wydanych w tamtym czasie przez niemieckie władze okupacyjne dokumentach widniało określenie „niewolnik polski”.

Wrócił do Bydgoszczy dopiero po zakończeniu działań wojennych, ale i tym razem nie zaznał spokoju. Zatrzymany na ulicy, trafił, na szczęście na krótko, do sowieckiego łagru w rejonie Zaporoża na Ukrainie. Nie chce o tym opowiadać. Dość powiedzieć, że kiedy w 1946 roku znalazł się z powrotem w domu ważył 45 kilogramów.

Po wojnie zrobił maturę, skończył ekonomię w Poznaniu i studia pedagogiczne w Bydgoszczy, został biegłym księgowym. Pracował m. in. w wytwórni prochu w Łęgnowie, Centrali Produktów Naftowych, Pralniczej Spółdzielni Pracy, firmie kolportażowej Ruch i Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych.

Był aktywnym działaczem społecznym aż do 2010 roku. Działał w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół, harcerstwie i towarzystwie wioślarskim, gdzie był m. in. szkoleniowcem, wiceprezesem i prezesem; obecnie jest członkiem honorowym towarzystwa.

29 września, jako gość honorowy, uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Kawalerzystów 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie.

12-10-2018
Kiermasz przy Kościuszki

Filia nr 2 Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Kościuszki 41/47 zaprasza na wyprzedaż książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Kiermasz potrwa pięć dni – od 15 do 19 października.  W tym czasie odda niemal za bezcen (najtańsze tytułu już od złotówki) kilkaset książek. Wśród nich będzie literatura piękna, kryminały, poradniki, lektury szkolne, pozycje popularnonaukowe. Zaprasza w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek, wtorek i czwartek od 12.00 do 18.00; w środę od 11.00 do 15.00; w piątek od 8.30 do 16.00.

12-10-2018
Filmowe poniedziałki

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza  - Filmowa niespodzianka - 15 października 2018 r. / poniedziałek / Dwór Artusa / Artus Cinema. Seanse: godz. 15:30, godz. 18:30. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona / Bezpłatne wejściówki do odbioru pół godziny przed seansem. Jednej osobie przysługują 2 wejściówki / Brak możliwości rezerwacji wejściówek

Filmowe poniedziałki tym razem przedstawiają thriller, który zabiera w mroczne zakamarki ludzkiej duszy, gdzie „ciemności” zaczynają brać górę nad człowieczeństwem w momencie oczywiście najtrudniejszym, czyli śmierci i katastrofy ludzkości. W opowiedzianej historii punktem dramatu jest epidemia, w czasie której ludzie tracą wzrok. Władze zamykają ich w obozach odosobnienia, gdzie w dużej mierze są zdani na siebie. Wśród nich znajduje się główna bohaterka, która ku swojemu zaskoczeniu wzroku nie traci i obserwuje, a my razem z nią, upadek relacji społecznych. Opowiedziana historia trzyma w napięciu i bulwersuje zarazem.

Jak zawsze projekcja poprzedzona będzie krótkim filmoznawczym komentarzem, w którym zawarte zostaną ciekawostki i anegdoty przybliżające produkcję.

29595048
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń