INFORMACJE TV TORUŃ

23-04-2019
TU zostawiam mój 1%

To już ostatnie dni na złożenie zeznania podatkowego za 2018 r. Przy rocznym rozliczeniu podatku od osób fizycznych możemy 1% jego wysokości przeznaczyć na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Może to zrobić każda osoba fizyczna, rozliczająca się według skali podatkowej bez względu na źródło przychodu lub podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli nie skorzystamy z tej możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego, środki trafią wówczas do Skarbu Państwa. Dlatego mamy wpływ na to, co stanie się z częścią naszego podatku.

Prezydent  Miasta Torunia zachęca do przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych toruńskim organizacjom pożytku publicznego.

Mogłoby wydawać się, że ten 1% to bardzo niewiele, ale w 2018 r. (w rozliczeniach za rok 2017) 8.682 organizacji pożytku publicznego (za rok 2016 – 8.238 organizacji) z Polski otrzymało, w skali całego kraju, ponad 761 milionów zł (za 2016 r. – ponad 660 milionów zł).

Ponad 1,6 mln zł otrzymały toruńskie podmioty sektora pozarządowego w 2018 r. Aktualnie 89 toruńskich organizacji uprawnionych jest do otrzymania 1% podatku za 2018 r.

Oby w 2019 roku wynik ten był jeszcze lepszy! Przynajmniej raz w roku, w bardzo prosty sposób, możemy wesprzeć działalność lokalnych organizacji m.in. prowadzących rehabilitację osób z niepełnosprawnościami, wspierających rodziny wielodzietne, prowadzących świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe dla dzieci, realizujących projekty aktywizujące osoby starsze, działających w zakresie rozwoju sportu i kultury w Toruniu ale również w obszarze ochrony praw zwierząt, ekologii i edukacji.

Wykaz toruńskich OPP (organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku za rok 2018) oraz informacje pomocnicze dostępne na:  http://orbitorun.pl/organizacjepozytkupublicznego,3561,l1.html

 

23-04-2019
Zapisy na zwiedzanie

Urząd Marszałkowski zaprasza na niedzielne (28 kwietnia) zwiedzanie budowy nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. To najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Zaangażowane środki to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł na najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będzie też wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku. Wśród zastosowanych rozwiązań m. in. wykorzystanie deszczówki i energii słonecznej (kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą produkować ciepło i energię elektryczną), ogrzewanie/chłodzenie sufitowe, laminarny nawiew sterylnego powietrza w salach operacyjnych, efektywne oświetlenie LED-owe, systemy przyciemniające lub wyłączających światło (oparte o czujniki światła dziennego i czujniki obecności), zielony dach (dodatkowa izolacja termiczna i akustyczna plus korzystny mikroklimat).

- Te nowoczesne rozwiązania są nie tylko ekologiczne. Pozwolą też w istotny sposób ograniczyć koszty eksploatacji, co ma duże znaczenie przy tak wielkim obiekcie. Bardzo nam na nich zależało – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Udział w zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Zapisy na najbliższy i kolejne terminy pod numerem telefonu 56 656-21-22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Będziemy proszeni o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność. Kolejny dzień otwarty na budowie 12 maja.

23-04-2019
Porady i szkolenie ZUS

25 kwietnia w godz. 10:00-12:00 pracownicy ZUS udzielać będą porad w siedzibie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu. Na dyżur zapraszają przede wszystkim osoby rozpoczynające działalność gospodarczą oraz osoby zainteresowane Platformą Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Z jakich ulg w opłacaniu składek może skorzystać przedsiębiorca? To temat bezpłatnego szkolenia, które odbędzie się 26 kwietnia o godz. 12:30 w siedzibie Oddziału ZUS w Toruniu, ul. Mickiewicza 33/39, sala 411. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się kto, kiedy, przez jaki okres i z jakich ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne może skorzystać. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali szkoleniowej konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie pod nr tel. 56 610-93-12.

Warto wiedzieć

Przepisy zwalniają niektórych przedsiębiorców z opłacania przez 6 miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie mogą oni przez 24 miesiące płacić składki w niższej wysokości, a później opłacać składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do przychodu.

23-04-2019
Nieuczciwi przewoźnicy

Policjanci  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu  oraz inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy  przeprowadzili wspólne działania ukierunkowane na ujawnianie  podmiotów, które  w sposób nielegalny, samochodami osobowymi świadczą  usługi zarobkowego przewozu  osób. Funkcjonariusze zatrzymali  i wyeliminowali  siedem pojazdów, którymi wykonywane były  takie przewozy pasażerów. W stosunku do kierowców zostało wszczęte postępowanie administracyjne o nałożenie kary pieniężnej, która może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

W miniony piątek 19 kwietnia, w godzinach wieczornych, z policjanci  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu  oraz inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy  przeprowadzili wspólne działania ukierunkowane na ujawnianie  podmiotów, które  w sposób nielegalny,   samochodami osobowymi świadczą usługi zarobkowego przewozu osób.  W wyniku tej wspólnej akcji funkcjonariusze obu służb zatrzymali  i wyeliminowali siedem pojazdów, którymi wykonywane były  takie przewozy. Organizowane za pomocą i przy  wykorzystaniu  aplikacji internetowej, instalowanej w telefonach komórkowych i umożliwiającej skojarzenie  kierowcy z pasażerem.

Kontroli poddano przewozy drogowe, które  w sposób łudzący przypominały usługi transportu drogowego osób taksówką. Te jednak z legalną działalnością taksówkarską nie miały nic wspólnego. Kierowcy świadczący taką działalność, która regulowana jest przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym i zarobkujący na wykonywaniu usług przewozowych nie posiadali wymaganych do tego uprawnień w postaci odpowiednich licencji. Dodatkowo realizowane przez nich usługi odbywały się wbrew przepisom regulującym zasady świadczenia przewozów okazjonalnych osób, które co do zasady mogą być wykonywane pojazdami konstrukcyjnie przystosowanymi do przewozu powyżej 7 osób. Sami kierowcy nie posiadali natomiast odpowiednich badań lekarskich i badań psychologicznych, niezbędnych do wykonywania przez nich pracy polegającej na przewozie osób. 

Tacy przewoźnicy stanowią  oczywiście  nieuczciwą konkurencję w stosunku do odpowiednio przygotowanych, a tym samym  licencjonowanych  przewoźników drogowych, którzy  świadczą usługi przewozu osób zgodnie z przepisami regulującymi taką działalność gospodarczą. Wobec każdego ze skontrolowanych podczas akcji  kierowców zostało wszczęte postępowanie administracyjne o nałożenie kary pieniężnej, która może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

23-04-2019
Wielkanocny weekend

Zakończyły się działania „Bezpieczny Weekend - Wielkanoc”. Podczas akcji na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 5 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 4 zostały ranne. Ponad 2 000 funkcjonariuszy czuwających nad bezpieczeństwem podróżujących w ciągu ostatnich czterech dni zatrzymało do kontroli aż 77 nietrzeźwych kierujących!

Podczas minionego świątecznego weekendu (19-22 kwietnia) nad bezpieczeństwem podróżujących na terenie naszego województwa czuwało ponad 1000 policjantów ruchu drogowego oraz ponad 1000 funkcjonariuszy innych pionów. Wzmożone działania mundurowych doprowadziły do zatrzymania 77 osób, które mimo wielokrotnych apeli o trzeźwość zdecydowały się wsiąść za kierownicę pojazdów po spożyciu alkoholu. Niestety, podczas ostatnich czterech dni doszło do 5 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 4 zostały ranne.   

W trakcie kontroli policjanci zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz to czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach. Zadaniem mundurowych było także zapewnienie płynnego i bezpiecznego ruchu na drogach dojazdowych do miast oraz na głównych ciągach komunikacyjnych przebiegających przez nasze województwo.

Głównymi przewinieniami kierowców, jakie odnotowali funkcjonariusze, było przede wszystkim przekraczanie dozwolonej prędkości, brawura oraz przecenianie swoich umiejętności.

23-04-2019
Święta z narzędziami

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych funkcjonariusze toruńskiej Straży Miejskiej ujęli osoby, które mogły dopuścić się kradzieży narzędzi budowlanych. Około godziny 6.30. strażnicy patrolujący ulice toruńskiej Starówki zwrócili uwagę na ulicy Wielkie Garbary na mężczyznę i kobietę, niosących ze sobą walizki z elektronarzędziami.

Na widok mundurowych osoby te skręciły pospiesznie w ulicę Ślusarską. Z uwagi na podejrzenie, że walizki pochodzą z kradzieży strażnicy przystąpili do interwencji. Zatrzymani w wieku 32 i 33 lata bardzo niejasno tłumaczyli mundurowym, co mają przy sobie i w jakim celu im są potrzebne walizki narzędziowe. Nie potrafili także powiedzieć, co znajduje się wewnątrz pojemników i nie bardzo byli zorientowani, do czego niesione przez nich narzędzia służą. W pojemnikach znajdowały się m.in. markowe urządzenia takie jak wiertarka, szlifierki czy wyrzynarka. W celu wyjaśnienia sprawy zatrzymane osoby zostały przekazane policji.

23-04-2019
Lany spokojnie

Spokojnie minął w Toruniu „Lany Poniedziałek” związany z obfitym polewaniem płci pięknej wodą. Praktyki Wielkanocnego Poniedziałku w ostatnich latach nabierały raczej charakteru chuligańskich  wybryków. Młodzieńcy bowiem zamiast polewać panie symbolicznie wodą używali do tego celu między innymi wiader z wodą. Te święta jednak, dzięki nasilonym kontrolom patroli Straży Miejskiej minęły bardzo spokojnie. Nie odnotowano żadnego poważnego incydentu.

23-04-2019
Z miłości do śpiewu

W dniach 22-27 kwietnia w Toruniu gości francuski chór Aeolia z Tarnos. Wizyta odbywa się w ramach międzynarodowej wymiany chórów, która jest efektem współpracy zespołu z toruńskim chórem Astrolabium. Wymiana zakłada zrealizowanie wspólnych projektów artystycznych; na początek będą to dwa koncerty Aeolia i Astrolabium: 25 kwietnia o godz. 18.00 w toruńskim Ratuszu oraz 26 kwietnia o godz. 19.00 w Szkole Muzycznej w Chełmży.

Chór Aeolia (Ensemble Vocal Aeolia) powstał w 2004 roku. Zespół prowadzi Emmanuelle Lamarque, muzyk i pedagog, profesor kształcenia muzycznego w Regionalnym Konserwatorium w Bayonne. Chór liczy około 40 osób, ale bierze udział również w przedsięwzięciach, do których angażuje większą liczbę muzyków. Przy większych projektach współpracuje z regionalną orkiestrą symfoniczną.

Chór Astrolabium z Torunia obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności artystycznej. Od początku zespołem kieruje dr hab. Kinga Litowska, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nauczyciel i dyrektor ZSM w Toruniu. Astrolabium uczestniczy czynnie w życiu kulturalnym Torunia, bierze udział w różnorodnych imprezach, festiwalach i konkursach w kraju i za granicą, ma na koncie trzy płyty, w tym nominowaną do Fryderyka "Astrolabium sings Bembinow".

Podczas koncertów chóry wystąpią razem i osobno, wykonają utwory z towarzyszeniem instrumentalistów i a capella. W programie m.in.: Bob Chillcot, J.S. Bach, Eric Whitacre, Gabriel Faure, S. Moniuszko.

23-04-2019
Świętość w Diecezjalnym

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych  w Toruniu zaprasza na otwarcie wystawy pt. “Świętość”, dedykowanej Św. Janowi Pawłowi II w 20 rocznicę pobytu w Toruniu, w czwartek 25 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Żeglarskiej 7.

Uczestnicy wystawy:

Anna Barbarowicz, Piotr Będkowski, Beata Bober-Kocoł, Hanna Brzuszkiewicz, Magdalena Chomiak, Małgorzata Dawidiuk, Zofia Dąbrowska, Tadeusz Gapiński,

Mirosław Kocoł, Stanisław Kośmiński, Jolanta Kuszaj, Bogdan Przybyliński, Mirosława Rochecka, Kazimierz Rochecki, Danuta Sowińska-Warmbier, Krystyna Szalewska-Gaudyńska, Tomasz Sobecki, Marek Szary, Bożena Szmelter – Fausek, Janusz Sytek, Andrzej Wojciechowski, Leszek Warmbier, Adam Zapora, Grażyna Zielińska

Kuratorzy wystawy: Joanna Ciechanowska, Mirosława Rochecka

W czasach, gdy szargane są świętości, chrześcijanie są prześladowani, a dorobek kultury chrześcijańskiej często niszczony, profanowany lub spychany na margines, stajemy jako twórcy chrześcijańscy jednoznacznie po stronie sacrum i nierozerwalnie z nim związanych i wynikających z niego wiecznych wartości - piękna, dobra i prawdy. Wystawę „Świętość” dedykujemy patronującemu DŚT św. Janowi Pawłowi II, którego życie było tych wartości wyrazistym, niezapomnianym świadectwem.

31272563
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń