W MUZEUM O SZKOLE

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkanie dotyczące szkolenia oficerów Polskiej Marynarki Wojennej w Toruniu wzbogacone prezentacją unikatowych zdjęć związanych z tą tematyką. Odbędzie się ono 12 grudnia w Muzeum Historii Torunia (ul. Łazienna 16) o godzinie 14:00. Wstęp wolny!

W 1922 roku, w stolicy województwa pomorskiego założono Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej. Decyzja władz wojskowych Rzeczypospolitej wydaje się na pozór dziwna, wszak odległość od Bałtyku to ponad 200 km, lecz gdy się bliżej przyjrzymy to właśnie Toruń wówczas był najbliższym morzu ośrodkiem zapewniającym odpowiednie warunki dla tej lokalizacji. Dzięki temu Toruń stał się kolebką nowoczesnej kadry Polskiej Marynarki Wojennej (PMW). W 1928 roku mieszczącą się w Koszarach Racławickich, budynku położonym między słynną Krzywą Wieżą a Bulwarem Nadwiślańskim, przekształcono w Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej.

Spotkanie poprowadzi Bogusław Uziembło, autor książki: "Marynarka wojenna II Rzeczypospolitej w fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu", Toruń 2016. W czasie spotkania będzie możliwość zakupu ostatnich egzemplarzy publikacji.

30029926
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń